cytaty dla ddaZdrowienie

Inspirujące cytaty o skutecznej komunikacji

Dzisiaj kilka cytatów o skutecznej komunikacji. Cytaty wybrałem z książek Johna Powell’a, Marshalla Rosenberga, Jima Maloney’a, Johna Katzenbacha, Paulo Coelho oraz fragmenty wypowiedzi wybitnych przedstawicieli kultury i nauki.

Komunikacja pracuje dla tych, którzy nad nią pracują.
John Powell

Kiedy ludzie zaczynają mówić o tym, czego potrzebują, zamiast nawzajem wytykać sobie błędy, wtedy dużo łatwiej jest zaspokajać potrzeby wszystkich zainteresowanych.
Marshall B. Rosenberg, Porozumienie bez przemocy.

Natura dała nam jeden język, a dwoje uszu po to, ażebyśmy słuchali dwa razy więcej, niż mówimy.
Zenon z Kition

Przeważnie nie szuka się sposobu rozwiązania konfliktów. Przeszkodą jest tu przeświadczenie, że inni są źli, a my jesteśmy dobrzy, i dlatego uratujemy świat przed tymi złymi.
Marshall B. Rosenberg

(…) Wierzę, że potrzebujemy się nawzajem. To jest bardzo istotne w moim życiu. Szkoda, że w dzisiejszym świecie, gdzieś to zgubiliśmy. Liczę się ja i tylko ja. Mamy obsesję na punkcie samych siebie, zamiast działać wspólnie.
Jim Maloney, Michael Fassbender. Biografia

Jaki mają sens, zastanawiał się, te wszystkie nowoczesne środki komunikowania się, skoro człowiek z nikim nie może się skontaktować szybciej i sprawniej. W XVIII wieku, myślał, gdy się dostawało list z jakiegoś odległego miejsca to było coś. Teraz powinniśmy być bliżej, a tak naprawdę jesteśmy coraz dalej jeden od drugiego.
John Katzenbach

Największym problemem w komunikacji jest iluzja, że do niej doszło.
George Bernard Shaw

Dzisiaj tak często ludzie siedzą przy stole razem, ale każdy patrzy na swój telefon – piszą lub dzwonią albo nieustannie słychać dźwięk przychodzących informacji. Powinniśmy cieszyć się patrzeniem na siebie i rozmową, a nie być na usługach swoich telefonów w każdej sekundzie!
Jim Maloney, Michael Fassbender. Biografia

W stosunkach między ludźmi najważniejsza jest rozmowa, ale ludzi przestali ze sobą rozmawiać nie potrafią słuchać się nawzajem. Chodzą do teatru, do kina, oglądają telewizję, słuchają radia, czytają książki, ale prawie zupełnie ze sobą nie rozmawiają. Jeśli więc mamy zamiar zmienić świat, musimy wrócić do czasów, kiedy wojownicy zbierali się wokół ogniska i snuli opowieści.
Paulo Coelho

(…) im bardziej rodzice są świadomi siebie i własnych uwarunkowań, tym lepiej potrafią się komunikować ze swoimi dziećmi. Najlepszą radą dla rodziców jest więc rozwijanie świadomości samych siebie.
Wojciech Eichelberger

Foto: Pixabay (free)

error: Content is protected !!